לחץ לסגירה
Outsider הפקות
הדרכות,סיורים,לינה,כנסים ואירועים פרטיים
קיבוץ ניר-עם
לחץ להגדלה

קיבוץ ניר עם הוקם ב- 21.1.43 והוא אחד מקיבוצי התק"ם. בזכות מיקומו שימש הקיבוץ כמקום מושבם של מיפקדת הנגב, הקשר האלחוטי עם ה'הגנה', המשמר הנע של הנוטרים העבריים, האמבולנס האזורי ועוד.

ב 1937 הגיעה לארץ ועדת "פיל" שהחליטה על חלוקת הארץ, כאשר ליהודים נתנו את רצועת החוף והגליל. בעקבות הספר הלבן ב- 1939 הוביל להחלטה להתחיל בהתיישבות בנגב, כאשר הנקודות הראשונות היו ניר-עם, גבר-עם, יד מרדכי, בארות יצחק ורוחמה.

בתקופת המנדט נקדחו במרחבי הנגב 12 קידוחים בהם הגיעו לעומק 300 מטרים ובאף אחד מהם לא מצאו מים, לכן קק"ל רכשה קרקעות באזור הצפון ורצועת החוף, בהם מצאו מים בעומק של 20 - 30 מטרים.

ב- 1943 ותחילת 1944 התגלה מאגר מים תת קרקעי גדול באזור, נבנו קידוחים, מכון שאיבה, בריכה וקווי צינורות.

גילוי המים סייע להחלטה להעלות 11 נקודות יישוב במוצאי יום כיפור 1946 והשפיע על החלטת ועדת האו"ם 'אונסקופ' בקיץ 1947 לכלול את הנגב בתחומי המדינה היהודית, חרף התנגדות מדינות ערב והממשלה הבריטית.

בפרוץ הקרבות בעקבות החלטת עצרת האו"ם ב- 29.11.1947  הפך הקיבוץ, בנוסף להיותו מרכז לענייני המים, גם מרכז לכל נושאי הביטחון בנגב. במקום רוכזו אמצעי לחימה, בית חולים שדה לניתוחי חירום, שדה תעופה מרכזי לנגב, טייסת הנגב ומרכז השיירות המאובטחות לנגב.